Jadwiga Magnuszewska Jadwiga Magnuszewska
93
BLOG

Wokół procesu tworzenia PSTeorii - konteksty

Jadwiga Magnuszewska Jadwiga Magnuszewska Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Według PSTeorii każdy Układ tworzy nowy Kontekst. W każdym Układzie/Kontekście Byt ma inną Rolę do spełnienia. Rola do spełnienia to zarówno Zmiany Bytu w tym Układzie, jak i Reakcje innych Bytów na te Zmiany. Jeśli Byt jest neutralny, nie zmienia się dzięki obecności innych Bytów, ani nie wywołuje ich Reakcji, to nie spełnia żadnej Roli w danym Układzie, czyli nie powinien być rozpatrywany w Kontekście danego Układu. 

Ludzie czasem błędnie ale celowo umieszczają Byt w danym Kontekście, by wywołać w Odbiorcy Informacji określoną Reakcję. Rozsądny Odbiorca Informacji dopyta się o rzeczywistą Rolę danego Bytu w danym Układzie, którego Kontekst wykorzystano w Informacji.

Wydaje mi się, że powinno się wprowadzić pojęcie Kontekst Obserwatora, byłaby to ta część otoczenia obserwowanego Obiektu, która wpływa na wynik postrzegania. Kontekst Obserwatora byłby subiektywny. Byłby on wyborem subiektywnym z otoczenia. Polak w kontekście z Duńczykiem mało zarabia, w kontekście z Birmańczykiem dużo - inną część otoczenia wybrano do porównania.

Podsumowując: 
Kontekst obiektywny to Układ nadrzędny dla rozpatrywanego "aktora", Kontekst Obserwatora, to ta część otoczenia "aktora" w kontekście której Obserwator widzi "aktora".

Jest jeszcze Kontekst wyobrażony. Obserwator przypisuje w umyśle "aktorowi i jego otoczeniu" wybraną scenerię i rolę. 

Obserwator 1 mówi: ja tu widzę boisko, a ten aktor to gracz. Inny Obserwator powiedziałby: ja tu widzę pole, a ten aktor to rolnik. Przykład jest celowo przerysowany, różnice między obiema sytuacjami są na tyle znaczące, że przypisanie scenerii i roli najczęściej byłoby u obu Obserwatorów jednakowe. Jednak istnieje wiele sytuacji, gdy te różnice są mało widoczne i różni Obserwatorzy robią odmienne przypisania, czyli aktywizują odmienny Kontekst wyobrażony i aktorowi przypisują w owych Kontekstach wyobrażonych odmienne role, charakterystyczne dla wybranego kontekstu.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: psteoria.org oraz do mailowego kontaktu: psteoria@gmail.com. Dodam, że wszelkie teksty na moim blogu są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie